VCO Alternatywna Spółka Inwestycyjna Sp. z o.o. będąc wewnętrznie zarządzającym ASI, wykonującym działalność na podstawie wpisu do rejestru zarządzających ASI, jako uczestnik rynku finansowego zobowiązany jest do stosowania aktów prawnych związanych ze zrównoważonym rozwojem, do których należą:
1) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (dalej: Rozporządzenie SFDR);
2) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/1288 z dnia 6 kwietnia 2022 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 w zakresie regulacyjnych standardów technicznych określających szczegóły dotyczące treści i sposobu prezentacji informacji w odniesieniu do zasady „nie czyń poważnych szkód”, określających treść, metody i sposób prezentacji informacji w odniesieniu do wskaźników zrównoważonego rozwoju i niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju, a także określających treść i sposób prezentacji informacji w odniesieniu do promowania aspektów środowiskowych lub społecznych i celów dotyczących zrównoważonych inwestycji w dokumentach udostępnianych przed zawarciem umowy, na stronach internetowych i w sprawozdaniach okresowych (dalej: Rozporządzenie RTS);
3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (dalej: Taksonomia);
4) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/2139 z dnia 4 czerwca 2021 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 poprzez ustanowienie technicznych kryteriów kwalifikacji służących określeniu warunków, na jakich dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako wnosząca istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu lub w adaptację do zmian klimatu, a także określeniu, czy ta działalność gospodarcza nie wyrządza poważnych szkód względem żadnego z pozostałych celów środowiskowych (dalej: Rozporządzenie klimatyczne).
(dalej łącznie jako Wytyczne).
Zgodnie z definicjami zawartymi w wytycznych, czynniki zrównoważonego rozwoju obejmują kwestie środowiskowe, społeczne i pracownicze, dotyczące poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i przekupstwu. Dalej, ryzyka dla zrównoważonego rozwoju to sytuacje lub warunki środowiskowe, społeczne lub związane z zarządzaniem, które w sytuacji wystąpienia mogłyby mieć rzeczywisty lub potencjalny, istotny negatywny wpływ na wartość inwestycji. Na tej podstawie można uznać, że zrównoważona środowiskowo działalność gospodarcza to działalność, która:
Jak wynika z wytycznych, Zarządzający ASI w informacjach publikowanych na swojej stronie internetowej oraz w dokumentach ujawnianych inwestorom przed przystąpieniem do ASI, powinien określić swoje podejście do głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju na poziomie swojej organizacji jako zarządzającego ASI przy uwzględnieniu inwestycji dokonywanych w poszczególne spółki portfelowe.
Biorąc pod uwagę przytoczone powyżej definicje zawarte w Wytycznych, ocena niekorzystnych dla zrównoważonego rozwoju skutków decyzji inwestycyjnych oraz uwzględnienie unijnych kryteriów dotyczących zrównoważonej działalności gospodarczej, pozostaje kwestią niezwykle zawiłą i skomplikowaną. Kwestie te obejmują obszary istotnie trudne do weryfikacji z perspektywy podmiotu zewnętrznego (w tym ASI), który planuje dokonanie inwestycji w poszczególne przedsiębiorstwa. Badanie omawianych kwestii pozostaje dodatkowo utrudnione w przypadku dokonywania inwestycji w podmioty niepubliczne, nienotowane na rynkach regulowanych, których nie obejmują żadne szczególne obowiązki informacyjne w omawianych obszarach. W konsekwencji zarządzający ASI mają bardzo ograniczony dostęp do informacji mających kluczowe znaczenia dla dokonania oceny w zakresie tak niekorzystnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju jak i zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej. Natomiast samodzielne gromadzenie czy szacowanie danych, w tych obszarach mogłoby się wiązać z istotnymi zniekształceniami jak również z szybką dezaktualizacją, co miałoby duży wpływ na rzetelność takich analiz.
W związku z powyższym, zarządzający ASI oświadcza, że przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych nie bierze się pod uwagę ich niekorzystnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju jak również, że inwestycje w ramach tego produktu finansowego (ASI) nie uwzględniają unijnych kryteriów dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej. VCO ASI nie promuje również aspektów środowiskowych czy społecznych, a jego celem nie są zrównoważone inwestycje w rozumieniu Wytycznych.
Ponadto zarządzający ASI nie zapewnia spójności polityki wynagrodzeń z wprowadzeniem do działalności ryzyka dla zrównoważonego rozwoju. Wynika to bowiem bezpośrednio z faktu braku brania pod uwagę niekorzystnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Spółka wpisana do krajowego rejestru Zarządzających Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego pod numerem: PLZASI00336.
VCO Alternatywna Spółka Inwestycyjna
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Adres Biura: Al. Wojska Polskiego 48/4, 70-475 Szczecin
KRS : 0001014647
NIP: 8522690456
Regon: 52425313200000