ZMIANY PRZEPISÓW DOTYCZĄCE INWESTORÓW ASI

VCO ASI Sp. z o.o. jako Wewnętrznie Zarządzana Alternatywna Spółka Inwestycyjna informuje, że od dnia 29 września 2023 roku wchodzą w życie postanowienia ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. 2023 poz. 1723), które mają istotne znaczenie dla Inwestorów ASI.

Poniżej przedstawiamy, w nasze ocenie, kluczowe zmiany ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. 2004 Nr 146, poz. 1546, z późn. zm.)[dalej: UoF] dotyczące funkcjonowania VCO ASI Sp. z o.o. działającej na podstawie wpisu do rejestru:

  1. 8c ust. 1 „Inwestorem alternatywnej spółki inwestycyjnej jest podmiot, który posiada prawa uczestnictwa alternatywnej spółki inwestycyjnej i spełnia kryteria klienta profesjonalnego. Kryteriów klienta profesjonalnego nie stosuje się w przypadku, gdy alternatywna spółka inwestycyjna uzyskała zezwolenie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 rozporządzenia 2015/760.”
  2. 8c ust. 4 „Wkład do alternatywnej spółki inwestycyjnej w zamian za prawa uczestnictwa tej spółki może wnieść podmiot spełniający kryteria klienta profesjonalnego.”
  3. 70k ust. 1 „Zarządzający ASI, na wniosek podmiotu innego niż określony w art. 2 pkt 13a lit. a-m oraz w zakresie określonym w takim wniosku, może traktować ten podmiot jak klienta profesjonalnego, pod warunkiem że podmiot ten posiada wiedzę i doświadczenie pozwalające na podejmowanie właściwych decyzji inwestycyjnych oraz właściwą ocenę ryzyka związanego z tymi decyzjami, a także spełnia warunek, o którym mowa w ust. 3. Przed uwzględnieniem wniosku zarządzający ASI ustala wiedzę tego podmiotu o zasadach traktowania klientów profesjonalnych w zakresie, którego wniosek dotyczy.”
  4. 70k ust. 3 „Osoba fizyczna może być uznana za klienta profesjonalnego, jeżeli wartość jej wkładu do alternatywnej spółki inwestycyjnej będzie nie mniejsza niż równowartość w złotych kwoty 60 000 euro.”
  5. 70k ust. 4 „Środki na wniesienie przez osobę fizyczną wkładu lub udziału w przypadku, o którym mowa w ust. 3, nie mogą pochodzić z pożyczki, darowizny lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej z alternatywną spółką inwestycyjną, zarządzającym ASI lub jednostką powiązaną z tymi podmiotami w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.”
  6. 70k ust. 6 „Czynność prawna mająca za przedmiot prawa uczestnictwa w alternatywnej spółce inwestycyjnej, prowadząca do przeniesienia tych praw lub uprawnień z nich wynikających na podmiot inny niż inwestor tej alternatywnej spółki inwestycyjnej oraz zarządzający ASI zarządzający tą alternatywną spółką inwestycyjną wymaga wyrażenia zgody w formie pisemnej przez zarządzającego ASI zarządzającego tą alternatywną spółką inwestycyjną. Zarządzający ASI odmawia wyrażenia zgody, jeżeli po dokonaniu weryfikacji podmiot, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie spełnia warunków pozwalających na jego uznanie za klienta profesjonalnego, z uwzględnieniem ust. 3 i 4. Czynność prawna dokonana bez wyrażenia zgody przez zarządzającego ASI jest nieważna.”

W świetle powyższych zmian należy zauważyć m.in., że Inwestorem ASI nie może być osoba fizyczna nie uznana za klienta profesjonalnego, za wyjątkiem sytuacji:

(a) złożenia przez taką osobę wniosku o uznanie za klienta profesjonalnego i

(b) posiadania wiedzy i doświadczenia pozwalającego na podejmowanie decyzji inwestycyjnych oraz właściwą ocenę ryzyka związanego z tymi decyzjami) i

(c) wniesienia wkładu do alternatywnej spółki inwestycyjnej w wysokości nie mniejszej jak równowartość w złotych kwoty 60 000 euro.

(kryteria opisane w punktach a-c muszą występować łącznie).

Ponadto środki na wniesienia wkładu do ASI przez osobę fizyczną nie mogą pochodzić z pożyczki, darowizny lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej z ASI, zarządzającym ASI lub jednostką powiązaną z tymi podmiotami w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.

Natomiast zgodnie z informacjami przekazanymi przez KNF, względem Inwestorów, którzy wnieśli wkład do ASI przed wejściem w życie omawianych przepisów:

  1. Osoby fizyczne, które posiadały w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej prawa uczestnictwa ASI, której co najmniej 50% praw uczestnictwa nie posiadali klienci profesjonalni i które nie spełniają warunku określonego w art. 70k ust. 3 UoF, pozostają inwestorami ASI.
  2. Natomiast osoby fizyczne, o których mowa powyżej, nie mogą obejmować nowych praw uczestnictwa ASI – jeżeli wartość nowych wkładów liczonych łącznie z dotychczasowymi wkładami tych osób fizycznych będzie mniejsza niż kwota określona w art. 70k ust. 3 UoF oraz o ile nie zostanie dokonana pozytywna ocena osoby fizycznej zgodnie z art. 70k ust. 1 UoF.
  3. Umowy pożyczki lub inne umowy o podobnym charakterze, zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej, nie mogą podlegać nowacji ani mieć wydłużanych terminów płatności należnych osobom fizycznym, od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej.

 

VCO ASI Sp. z o.o. jednocześnie zachęca Inwestorów (tak dotychczasowych jak i potencjalnych) do samodzielnego zapoznania się z nowymi przepisami oraz oceny zmian w sposób indywidualny do własnej sytuacji. W razie pytań w tej jak i w każdej innej kwestii związanej z funkcjonowaniem VCO ASI Sp. z o.o. zapraszamy do kontaktu.